עדכון כלכלי

אתמול עדכנה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד המחירים לצרכן בגין חודש אפריל האחרון. המדד עלה ב- 0.3% ומתחילת השנה (4 חודשים) עלה המדד ב- 0.8% . חודשי הקיץ לפנינו ואלה מאופיינים במדדים חיוביים לרוב. התחזית לשנת 2019 היא מדד שנתי             של 2% – 1.5%. היעד של בנק ישראל נע בין 1% במינימום ועד 3% במקסימום.  בחישוב של 12 חודשים אחורה המדד עומד על 1.3% והכוון הוא כלפי מעלה.

  המשמעות של אינפלציה חיובית בקצב הזה היא במילים אחרות עליית מחירים. הפעולה המתבקשת ע"י בנק ישראל היא העלאת הריבית (0.25% כיום) ואכן התחזיות מנבאות העלאת ריבית אחת לפחות עוד השנה. אז כמו שהבנתם, מדד המחירים לצרכן ושיעור הריבית קשורים בקשר ישיר כלומר כאשר קצב האינפלציה עולה תהיה עליית ריבית בנקודת זמן מסוימת אחריו.

  בדצמבר 2018 בוצעה העלאת ריבית ראשונה מזה מספר שנים ולמרות זאת קצב האינפלציה עולה, מה שמחזק את ההנחה שאנו לקראת שינוי כוון בהיבט רמת הריבית במשק, שהייתה מקובעת בשפל מאמצע שנת 2015.   

  המידע הזה הוא בעל משמעות גבוהה ביותר עבור ציבור רוכש הדירות באמצעות הלוואות משכנתא. בנקודת הזמן הזאת אנחנו ממליצים להגדיל את חלקן של ההלוואות בעלות הריבית הקבועה וההלוואות הלא צמודות. הגדלת חלקן של הלוואות אלה בתוך תמהיל ההלוואות יבטיח הקטנה של קצב שינוי ההחזר החודשי מצד אחד ומצד שני "התנפחות" הקרן מסך ההלוואות תהיה קטנה יותר.

  ההחלטות שתקבלו היום לגבי סוגיי ההלוואות סכומן ואורכן, יקבעו כיצד יושפעו חייכם במחשבה של 20 שנים קדימה או יותר ולכן כדאי לפנות למומחים במשכנתאות שגם מבינים כלכלה מקומית ועולמית וגם יודעים מהו התמהיל המתאים ביותר עבורכם.

  טיפ בנושא:

  מחשבוני המשכנתא בבנקים למשכנתאות אינם מציגים את השפעת מדד המחירים לצרכן על גובה ההחזר החודשי ועל יתרת הקרן הבלתי מסולקת. הדרך המדויקת יותר היא שימוש במחשבון משכנתא המאפשר להגדיר מדד שנתי (קיימים מחשבוניי משכנתא כאלה במספר רב של אתרי אינטרנט).  נסו להגדיר 3 מדדים שונים: אופטימי, ריאלי ופסימי. טבלת ההחזרים של כל הלוואה עם שיעור מדד שונה תציג לכם תמונה כוללת יותר של מה יהיה גובה ההחזר החודשי בכל נקודת זמן עתידית ומה תהיה יתרת החוב בגין ההלוואה בכל נקודת זמן.

 

HOMESTEPS.CO.IL   ניהול משכנתאות ופיננסים.

    נכתב ע"י יואב מלץ כלכלן מומחה למימון ויועץ משכנתאות בכיר.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

רשום תגובה בפייסבוק

פוסטים נוספים בבלוג

שתפו את הפוסט

שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

רשום תגובה בפייסבוק

פוסטים נוספים בבלוג